Hlavní strana > Astrologie > Tajemno > Karmická astrologie > Retrogradita a utkvělé myšlenky

Retrogradita a utkvělé myšlenky


Třífázový retrográdní proces způsobuje, že člověk prožívá všechny své zkušenosti znovu. Tím vzniká v mysli tendence k neustálému "ozvěnovitému" opakování myšlenkových vzorů. Retrográdní člověk se někdy pokouší druhým vše, co ho ruší, sdělit. Tím však vytváří jenom další zkušenosti, které se budou v budoucnu opakovat. Tímto způsobem se řada stává nekonečnou. Pro retrográdní planetu je proto mnohem jednodušší stát se původcem nutkavých myšlenek nebo činů, než je tomu v případě direktně se pohybující planety.

Tento účinek retrográdního myšlenkového procesu je mimořádně zřetelný v případě neustálého opakování u neurotických fobií, které vytvářejí v mysli člověka ozvěnu ještě léta poté, co hrůzu budící předmět z jeho života zmizel. Je zajímavé, jak jsou lidé s retrográdním Neptunem náchylní ke strachu z velkých vodních ploch, bojí se hypnózy a mají strach ponořit se příliš hluboko do něčeho, kde výsledek je nejasný. Obdobně lidé s retrográdním Plutem trpí obvykle podvědomým sexuálním útlumem doprovázeným strachem ze smrti, což jim znemožňuje těšit se z bohatství, které skýtá sexuální odevzdání. Retrográdnímu Saturnu příliš nevyhovují malé prostory, zatímco retrográdní Jupiter někdy vykazuje akrofobii (strach z velkých prostor).

Zajímavé na retrográdních planetách je, že ať hrají ve vytváření a podporování fobií jakoukoli roli, představují zároveň tu nejsnazší léčbu. Vše, co potřebuje člověk vědět, je, že všechno, co si v dané chvíli v souvislosti se svými strachy myslí, není nic víc, než ozvěna toho, co si myslel v minulosti. A má naprosto svobodnou vůli na tuto ozvěnu nereagovat. Jakmile si to uvědomí, může vzniknout zcela nový model chování. Pokaždé když si však člověk dovolí na ozvěnu dřívějšího strachu reagovat, vytváří novou zkušenost, která v rámci retrográdního procesu zrodí další ozvěny. Je přirozené, že tím se překonání strachu ztěžuje.

Mnohé návyky jsou v retrográdním procesu zakořeněny právě tímto způsobem. Člověk reaguje neustále na ozvěny předchozích myšlenek, ale myslí si, že reaguje pokaždé na novou myšlenku. A pokaždé, když se tak stane, udělá z ozvěny původní zkušenost, protože si myslí, že se skutečně jedná o původní zkušenost. To jenom způsobuje, že je náchylný reagovat podobně na budoucí ozvěny téže myšlenky. V horoskopech mnohých kuřáků se vyskytuje retrográdní Neptun. Vše, co musí udělat, aby svůj návyk překonali, je přestat reagovat na ozvěny vidin, které rychle probíhají před jejich zrakem těsně před tím, než sáhnou po cigaretě.

Vše, co musí člověk udělat, aby překonal negativní ideje, pocity nebo přesvědčení, které retrográdní proces vytváří, je odmítnout brát ozvěny za svou realitu. Ozvěny časem vymizí a člověk namísto toho zjistí, že má sám sebe skutečně pod kontrolou.

Zdroj: Martin Schulman (Karmická astrologie)
Aktuální postavení planet
Úterý | 17.5.2022 - 07:35
Slunce
Býk
26°18’
Býk
 
Luna
Střelec
10°57’
Stř
 
Merkur
Blíženci
3°10’
Blí
R
Venuše
Beran
16°43’
Ber
 
Mars
Ryby
24°12’
Ryb
 
Jupiter
Beran
1°11’
Ber
 
Saturn
Vodnář
24°58’
Vod
 
Uran
Býk
15°28’
Býk
 
Neptun
Ryby
24°58’
Ryb
 
Pluto
Kozoroh
28°31’
Koz
R
S.Uzel
Býk
22°19’
Býk
R
Lilith
Rak
3°35’
Rak
 
Cheirón
Beran
14°49’
Ber
 Vstup do dalšího znamení?


Aktuální postavení planet
Aktuální
postavení planet
ukázat planety »
Lunární kalendář 2022
Lunární kalendář
Luna ve Střelec Střelci
ukázat kalendář »